Mly volt a kt, hossz a ktl, s nehezen forgott a kerk, ha egy-egy teli vdr vizet flhztak a ktkvig. Olyan mly volt a kt, hogy a nap se lthatta meg benne fnyes arct, csak sugarai rtek le egy darabig a ktgdrbe, s ameddig lertek, fvet sarjasztottak a nedves kvek kztt.
A kt stt mlyben lakott egy csald a bkk nemzetsgbl; nem ideval csald, csak bevndorlott: a ddanya, az reg anyabka valamikor fejest ugrott a ktba. A kt slaki, a zld bkk, megbartkoztak ivadkaival, mg a rokonsgot is kidertettk, s "a kt vendgeinek" neveztk el ket. Pedig minden jel arra vallott, hogy a bevndorlottak nem rik be a vendgeskedssel, vglegesen fl akarjk tni storfjukat a kt mlyben, ahol igen jl reztk magukat a szrazfldn - gy neveztk a kiugr, nedves kveket.
Az reg bkaddanya egyszer nyakba vette a vilgot; flig flhzatta magt a vizesvdrrel, de mr a kt kzepe tjn olyan vakt vilgossg volt, hogy belefjdult a szeme; szerencsre mg idejben ki tudott ugrani a vdrbl. Mg gy is nagy rat fizetett az utazsrt: ugrs kzben kificamtott a bokjt, s hrom napig borogatni kellett. A fenti vilgrl gy nem szerzett sok tapasztalatot, de azt tudta, s tudta a csaldja is, hogy nem a kt az egsz vilg. Lehet, hogy a ddanya tudott egyet-mst a vilgrl, de ha krdeztk, csak mmgtt-hmmgtt, nem felelt, vgl mr nem is krdeztek tle semmit.
- Kvr vagy, buta s fertelmes brzat! - mondtk szembe a hnyaveti, fiatal zld bkk. - A porontyaid pedig valamennyien rd tttek!
- Lehet - mondta r a ddanya. - De az egyiknek drgak van a fejben. A zld bkk mafln bmultak r, sehogy sem volt nykre a felelet. Aztn elfintortottk a kpket, s lehzdtak a kt mlybe. De az ifj varangyoknak hzott a mjuk attl, amit hallottak. Knyeskedve nyjtogattk hts lbukat mrikltk magukat; mindegyik azt hitte, az, aki drgakvet hordoz a fejben. Egyszer csak elcsndesedtek, tndve hallgattak, s megkrdeztk a ddanyjuktl, mire is bszkk, s tulajdonkppen mi a csoda az a drgak.
- Tndkl holmi, fejdelemhez ill! - felelte a ddanya. - Olyan szp, hogy el se tudom mondani! Valami, amit magunk gynyrsgre s irigyeink bosszsgra hordozunk. De tbbet nem mondok, ne is faggassatok!
- No, nem n hordozom, az biztos! - mondta a legkisebbik bkaivadk, aki a legszernyebb volt testvrei kztt, de a legrtabb is, szegnyke. - ppen nekem jutott volna olyan nagy kincs? Nem is rlnk olyan holminak, ami msoknak bosszsgot szerez! Cseppet se vgyom r. n csak arra vgyom, hogy egyszer fljuthassak a kt kvjig, s sztnzhessek a vilgban. Milyen szp is lehet odafnn!
- Jrt utat a jratlanrt el ne hagyd! - intette a blcs ddanya. - Itt a kt mlyn mindenkit ismersz, eligazodsz mindenben, ez az otthonod. A vdrtl pedig rizkedjl, mert agyonnyomhat. S ha mg p brrel kerlnl is bele, kieshetsz belle, s sszetrd minden csontodat. Bizony, nem mindenki olyan szerencss, mint n, aki egy bokaficam rn szabadultam meg a vdrbl.
- mm! - mmgte a kisvarangy, s ez gy hangzott, mintha magunkfajta azt mondan: - hm!
De csak nem ment ki a fejbl: milyen j is lenne kipislantani a vilgba, milyen szp lehet odafnn a zld f! Msnap reggel aztn, amikor a vdrt lebocstottk a ktba, a kisvarangy egsz testben megremegett, izgatottan vrta, hogy a vdr telemerljn vzzel; akkor nagy elhatrozssal beleugrott, meglapult az aljban, s flhzatta magt.
- H, az rdg! - mrgeldtt a kertszlegny, amikor kinttte a vizet, s megpillantotta a lapul varangyot. - Ilyen csf bkt legcsfabb lmomban se lttam! - Utna hajtotta a facipjt, s hajszl hja, hogy az ifj varangy ott nem lelte hallt, de szerencssen megmeneklt, beugrott egy csalnbokor srjbe. Amikor kifjta magt, flnzett: a szles csalnleveleken tsttt a nap, s a kis varangyos bka gy rezte magt, mint mi a rengeteg erdben, ahol a lombok rsein tszrdik a napsugr.
- De szp idefnn! Sokkal szebb, mint a ktban! - llaptotta meg a bka. - Szvesen itt tltenm akr az egsz letemet. - Csndesen fekdt egy-kt rt, elgynyrkdtt a csalnerdben. De aztn tovbbzte a kvncsisg.
- Ugyan mi lehet ezen az erdn tl? Nem llhatok meg itt, ha mr idig eljutottam!
Azzal nekiveselkedett, s frgn tovbbindult; talpalt, ahogy csak inai brtk. Egyszer csak kirt az orszgtra, ahol jl megizzasztotta a nap, s fehrre lisztezte a flverd por.
- Ez aztn a szrazfld, nem a kt nedves kvei! - mondta elgedetten a kisvarangy. - Szinte sok is mr a jbl.
Megrkezett az rokszlre, ahol nefelejcs meg glyahr virgzott, azon tl bodza- meg galagonyasvny illatozott - micsoda pompa! Lepke csapongott a virgok fltt, s a kisvarangy azt is virgnak nzte, szrnyra kapott virgnak.
- , ha n is szrnyra kelhetnk! - htozott a kisbka. - mm, de gynyr is ez a vilg!
Nyolc napot s nyolc jszakt tlttt csendes gynyrkdssel az rok partjn. lelemre nem volt gondja, kerlt, amennyi kellett.
A kilencedik napon aztn azt mondta magban: "Tovbb, tovbb!" s tra kelt.
De tallhatott-e szebbet a virgos rokpartnl? Legfljebb egy trsat, egy kisvarangyot, vagy nhny jkedv zld bkt. Egy jszaka ismers hangokat hallott a tvolbl - azt sejtette belle, hogy valahol a krnyken atyafiai tanyznak.
- , de szp az let! De szp elhagyni a stt kutat, csalnerdben pihenni, forr porban vndorolni, virgos rokparton elmlkedni! De csak tovbb, tovbb! Egy kisvarangy, vagy legalbb gy zld bka hinyzik az igazi boldogsgomhoz! A termszet szpsgei egymagukban nem boldogtanak. - s megint flkttte az tilaput, s ment tovbb.
Tocsogs rtre rt, egy ndas vezte t partjra. Nem sokig gondolkozott, fejest ugrott a tba.
- Attl tartunk, brig zik itt nlunk - mondtk a tban tanyz bkaatyafiak. - De, persze szvesen ltjuk, mondanunk se kell - udvariaskodtak. - Kegyed ifj vagy hajadon? De hiszen mindegy, akr ez, akr az: isten hozta minlunk!
s mindjrt meg is hvtk az esti csaldi hangversenykre. Ismerjk jl a bkacsaldok esti hangversenyeit: meghat buzgalommal fjjk egyhang kardalukat a vkony kis hangok. A hangverseny sznetben nem szolgltak fel frisstket, de ital volt bven, kiihattk volna, ha kedvk tartja, akr az egsz tavat.
- g ldjon benneteket! Tovbbmegyek! - bcszott tlk egy-kt nap mlva a kisvarangy. Nem volt maradsa: mindig a szebbet, mindig a jobbat kereste, mindig ms vidkre hzta a szve.
Ltta a fehren sziporkz csillagokat, ltta a halvny sugar jholdat, a felkel napot.
- Mg mindig a kt mlyn vagyok, csak egy sokkal nagyobb kt mlyn - mondta a kis varangyos bka. - Mg magasabbra kvnkozom! Addig nem lesz nyugtom! - s amikor telben volt a hold, azt gondolta szegnyke: "Htha ez is egy vdr, amit leeresztenek a fldre, htha ebbe kell beleugranom, hogy mg magasabbra rjek. Vagy az a msik volna a vdr, amit napnak neveznek? Milyen nagy s fnyes, ez valamennyinket fl tudna hzni a magasba. Csak el ne szalasszam az alkalmat, amikor beleugorhatok! , micsoda fnyessget rzek a fejemben! Azt hiszem, a drgak sem raszt ennyi fnyt! De az n fejemben nemigen lehet drgak, nem is bnom: csak fel, fel a magasba, a fnybe! Bzom az ermben, mgis flek egy kicsit: nagy fba vgom a fejszmet, de f a btorsg! Elre, tovbb! Egyenest az orszgtra!"
Nekivgott ht az tnak; sernyen bandukolt, ahogy csak telt a maga fajtjtl.
Hamarosan kirt az orszgtra, amelynek kt szlt emberek hzai npestettek be, s kertek zldelltek kzttk, virgoskertek, vetemnyeskertek.
Egy kposztagys szln megpihent, kicsit kifjta magt s krlnzett.
- De sokfle teremtmny l a fld htn, s n mg a nevket se hallottam! Milyen nagy s milyen gazdag a vilg! Bizony, krl kell nznem egy kicsit, nem vesztegelhetek egy helyben! - s egy-kt ugrssal egy nagy kposztafej rnykban termett. - de gynyr zld itt minden!
- Felesleges mondania, nagyon jl tudom! - szlalt meg a feje fltt egy kposztaherny. - Az n kposztalevelem a legnagyobb messze vidken. Igaz, hogy a vilg tls felt eltakarja ellem, de nekem gyis jobban tetszik az innens fele.
- Kot, kot, kot! - hallatszott egyszer csak a kzelkben. Tykok rkeztek a kposztagyshoz. Tipegtek, kapirgltak, mert ppen ebd ideje volt. Az egyik tyknak j szeme volt: megltta a hernyt, s odavgott hozz a csrvel; a herny leesett a fldre, ott kunkorgott, nyjtzkodott ktsgbeesetten. A tyk jl szemgyre vette, elszr az egyik szemvel, aztn a msikkal, mert elkpzelni se tudta, mitl mozoghat.
- Ellenem semmi rosszat nem forral - nyugodott meg aztn, s mr vgta volna szt a csrvel. De a varangy fogta magt, s hirtelen a tyk el ugrott. - Szvetsgese is van! - vette fontolra a tyk. - Lm, hogy tmogatjk egymst a rt frgei! - Gondolt egyet, s fakpnl hagyta ket. - Bnom is n! - vigasztalta magt. - gyse lett volna elg a fl fogamra se! - gy vlekedtek a trsai is, s nyomban odbblltak.
- gyes voltam! - dicsrte magt a kposztaherny. - Legfontosabb a llekjelenlt. No de most jn a neheze: flmszni a levelemre! Hol is van a birtokom?
A kisvarangy sajnlgatta, egytt sopnkodott vele. rlt, hogy szolglatot tehetett neki, amikor fertelmes brzatval elriasztotta mellle a tykot, s ezt meg is mondta.
- Hogy rti ezt? - nzett r mltatlankodva a herny. - Az gyessgem mentett meg, a llekjelenltem! Br ami azt illeti, n elgg kellemetlen ltvny, de ht nem ennek ksznhetem az letemet. De most mr szeretnk zavartalanul pihenni a birtokomon! rzem mr a levelem illatt! Lm, itthon is vagyok! Nincs nagyszerbb dolog, mintha sajt birtoka van az embernek! No de feljebb kell kerlnm.
"Feljebb, gy bizony! - gondolta a kisvarangy, amikor a herny nagy nehezen flkecmergett a birtokra. - Mindnyjan feljebb, egyre feljebb vgyakozunk. De ez a szegny herny ma elgg rosszkedv, biztosan az ijedsgtl." - Ezen eltndtt, s megint felnzett vgyakozva a magasba.
A magasban, egy parasztember hza tetejn glyacsald fszkelt; a glyaapa kinn llt a fszek szln, s harsnyan kelepelt.
", milyen magasan laknak! - gondolta vgyakozva a kisvarangy. - Ha n oda flkerlhetnk!"
A paraszthzban kt fiatal dik lakott; az egyik klt volt, a msik termszetbvr. A klt szve visszatkrzte az egsz vilgot, s annak minden teremtmnyt, a termszetbvr pedig kzbe vette, tanulmnyozta, ha kellett, zeire szedte a legaprbb lnyeket is. Jkedv s derk ifj volt mind a kett.
- Oda nzz, ott lapul egy varangy! - kiltott fel a termszetbvr. - Szp pldny, ezt spirituszba teszem!
- Hiszen mr van kt pldnyod! Hagyd ezt, szegnyt, hadd lvezze a vilgot! - krte a klt.
- De amikor ez olyan csodlatosan rt! - mondta a trsa.
- ppen ezrt hagyd a boldogtalant! Mg ha drgakvet tallnnk a fejben, akkor nem mondom, magam is segtenk megfogni.
- Drgakvet? - mult el a termszetbvr. - No te aztn jl tudod a termszetrajzot!
- Tudom, vagy nem: gynyr a nphit, hogy nmelyik varangyos bka, a legrtabb istenteremtmnye, drgakvet hordoz a fejben.
A bka csak ennyit hallott, ezt is csak flig-meddig rtette. A kt j bart tovbbment, s a kisvarangy megmeneklt a spirituszhalltl.
- Lm, k is a drgakrl beszltek - tndtt el. - Szerencse, hogy az n fejem nem rejt ilyen kincset, mert mg bajt hozna rm.
A hztetn a glyaapa hangos kelepelsbe kezdett: oktat eladst tartott fiainak, akik ttott csrrel bmultk a kertben stl kt ifjt.
- Az ember a legelbizakodottabb teremtmny a fldn! - kezdte eladst. - Hallgasstok csak, hogyan jrtatjk a csrket, pedig semmi veleje annak, amit mondanak, hiszen mg csak kelepelni se tudnak! S mg azt merik lltani magukrl, hogy j sznokok! Pedig micsoda nyelv, amit beszlnek! Egynapi replsre mr nem rtik egymst, mert ott ms nyelv jrja. Mi pedig az egsz vilgon boldogulunk a nyelvnkkel, szakon ppen gy, mint a meleg dli orszgokban. Aztn az emberek replni se tudnak, valami vonatnak nevezett tkolmnyon robognak, s a nyakukat szegik rajta. Ha csak rgondolok, vgigfut a hideg a csrmn! Bizony, meglenne a vilg emberek nlkl is! Semmi szksgnk rjuk! A bka meg a giliszta sokkal fontosabb teremtmny!
- Megkap beszd volt! - lelkesedett a kisvarangy. - Milyen hatalmas frfi az odafnn, s milyen magasan trnol! Mg senkit sem lttam ilyen magas polcon! S mg szni is tud! - kiltott fel elragadtatssal, amikor a glya elrugaszkodott a hztetrl, s kiterjesztett szrnnyal szelte a levegt.
A glyaanya ottmaradt a fszekben. Mest mondott a fiainak a dli meleg orszgrl, Egyiptomrl, a Nlus vizrl meg a pomps iszaprl, amely valsgos tertett asztal a glyanpnek. A kisbka lmlkodva hallgatta a mest: sohasem hallott mg arrl az orszgrl.
- El kell jutnom oda! - mondta svrogva. - Taln elvinne a glya vagy valamelyik fia. Meghllnm a szvessgt. , hogy vgyom Egyiptomba, s el is jutok bizonyosan, hiszen mellm szegdtt a szerencse! A vgy, ami a szvemben lakik, szzszor tbbet r, mintha drgakvet rejtene a fejem!
Igaza volt a kisvarangynak: az volt az drgakve, a szntelen vgy, a svrgs flfel, mind magasabbra! Fnylett, tndkltt a szvben a vgyakozs.
Mg vgig se gondolta, amikor mellette termett a glya, a hatalmas frfi. Megpillantotta a fben ldgl bkt, vgott egyet a csrvel, s nem ppen gyngden megragadta. A kemny csr belevgdott a szegny kisbka testbe, sivtott mellette a szl, flelmetes volt a repls, - de replt! A magasba replt, Egyiptom fel bizonyra; fnylett a szeme, mint az eleven lng.
- Kvak! Jaj!
A kisbknak vge volt. De hov lett az a csepp lng a szembl?
Felitta a napsugr, kilopta a drgakvet a kis varangyos bka fejbl. Hov vitte?
Ne a termszettudst krdezd meg, inkbb a kltt: majd mesl neked a hernyrl, mesl a glyacsaldrl. Gondolkozz csak! A hernybl, a rt hernybl, tndrpillang tmad; a glyacsald hegyeket, tengereket repl t, a messzi Afrikban megtelepszik, s onnan megtallja a legegyenesebb utat haza, az szaki orszgba, a maga falujba, a maga hztetejre! Olyan ez, mint a mese, pedig val igaz! Ha megkrdezed a termszettudst, se tud mst mondani, mint amit magad is tudsz, amit tulajdon szemeddel lttl!
s a drgak a bka fejbl? Az hova lett? Keresd a napban! Nzz bele, ha tudsz!
Ers a fnye, s gynge a szemnk, gynge ahhoz, hogy meglssuk a fld valamennyi csodjt. Taln egyszer majd sikerl, s az lesz a legszebb mese.
|